Кордицепс - чудото на китайската медицина
Кордицепс е вид паразитна гъба, която расте върху ларви на насекоми. Когато тези гъби атакуват своя гостоприемник, те заместват неговата тъкан и поникват дълги, тънки стъбла, които растат извън тялото на гостоприемника. Останките от насекомото и гъбичките се събират ръчно, изсушават се и се използват в традиционната китайска медицина от векове за лечение на умора, болести на имунната система, бъбречни заболявания и ниско либидо.
Добавките и продуктите, съдържащи екстракт от кордицепс, стават все по-популярни поради многобройните ползи за здравето, които тази гъба предлага. Неслучайно избрахме именно тази съставка да бъде звездата в новия ни бленд CHILL mix.
Повишава ефективността при трениране
Смята се, че кордицепсът увеличава производството на молекулата аденозин трифосфат (АТФ) в тялото, която е от съществено значение за доставянето на енергия към мускулите. Това може да подобри начина, по който тялото ви използва кислород, особено по време на тренировка.
Анти-стареещи свойства, подмладява и енергизира
Възрастните хора в Китай традиционно са използвали кордицепс за намаляване на умората и повишаване на силата и либидото.
Изследователите смятат, че тяхното антиоксидантно съдържание може да обясни техния потенциал в битката против стареенето. Антиоксидантите са молекули, които се борят с увреждането на клетките чрез неутрализиране на свободните радикали, които иначе могат да допринесат за болести и стареене. Burn baby burn на MealOne е именно формула базирана на детоксикиращото и енергизиращо действие на антиоксидантите.
Потенциален ефект върху раковите заболявания
Потенциалът на кордицепс да забавя растежа на туморите предизвика значителен интерес през последните години. Изследователи смятат, че гъбите могат да упражняват антитуморни ефекти по няколко начина.
При проучвания в епруветка е доказано, че кордицепсът инхибира растежа на много видове човешки ракови клетки, включително рак на белия дроб, дебелото черво, кожата и черния дроб.
Проучванията при мишки показват също, че кордицепсът има противотуморни ефекти върху лимфома, меланома и рак на белия дроб.
Кордицепсът също така може да помогне за намаляване на усложненията, свързани с някои лечения на рак. Един от тези странични ефекти е левкопенията (да не се бърка с раковата левкемия, левкопенията е състояние, при което броят на белите кръвни клетки (левкоцитите) намалява, понижавайки защитните сили на организма и увеличавайки риска от инфекция).
Въпреки това е важно да се отбележи, че тези изследвания са проведени върху животни и епруветки, а не върху хора.
Може да помогне за справяне с диабет тип II
Кордицепсът съдържа специален вид захар, който може да помогне при лечението на диабет.
Диабетът е заболяване, при което тялото или не произвежда, или реагира на хормона инсулин, който обикновено транспортира захарната глюкоза в клетките за енергия.
Когато тялото не произвежда достатъчно инсулин или не реагира добре на него, глюкозата не може да влезе в клетките, така че остава в кръвта. С течение на времето твърде много глюкоза в кръвта може да причини сериозни здравословни проблеми.
Интересното е, че кордицепсът може да поддържа нивата на кръвната захар в рамките на здравословни граници, като имитира действието на инсулина.
Някои данни сочат, че гъбата може да предпазва и от бъбречно заболяване, което е често усложнение на диабета.
Подпомага сърдечното здраве
С появата на изследвания върху ефектите на кордицепс върху здравето на сърцето, ползите от гъбата стават все по-очевидни.
Всъщност кордицепсът е одобрен в Китай за лечение на аритмия, състояние, при което сърдечният ритъм е твърде бавен, твърде бърз или неправилен. Изследователите приписват тези открития на съдържанието на аденозин в кордицепса. Аденозинът е естествено срещащо се съединение, което има сърдечно-защитни ефекти. Кордицепсът също има благоприятен ефект върху нивата на холестерола. Изследвания върху животни показват, че кордицепсът намалява „лошия“ LDL холестерол. LDL може да повиши риска от сърдечни заболявания, като доведе до натрупване на холестерол в артериите.
По подобен начин е доказано, че кордицепс намалява нивата и на триглицеридите. Триглицеридите са вид мазнини, намиращи се в кръвта. Високите нива са свързани с по-голям риск от сърдечни заболявания.
Намалява възпаленията в организма
Кордицепсът потиска специални протеини, които увеличават възпалението в тялото. Използва се в терапиите при астма, тъй като намалява възпалението в дихателните пътища.
Учени от Нотингамския университет във Великобритания, изучават свойствата на гъбата и установяват, че има и противовъзпалителни свойства, които помагат в лечението на хора, страдащи от астма, ревматоиден артрит, бъбречна недостатъчност и усложнения в резултат на инсулт.
И ако все още четете тази статия, ето и изумителния състав на тази чудотворна гъба:
- Кордицепин – дериват на аденозина, който има уникална комбинация от противовъзпалително, имуномодулиращо, антиоксидантно, противораково и антидепресивно действие.
- Кордицепинова киселина – мощен антиоксидант със силен диуретичен ефект, който стимулира пречистването на организма и неутрализирането на свободните радикали.
- Аденозин – основен нуклеозид, отговарящ за енергийния трансфер в клетките, предотвратявайки увреждането им.
- Полизахариди и бета-глюкани – полизахаридите имат доказани антитуморни, противогрипни, имуномодулиращи и хипогликемични свойства.
- Растителни стероли – химически съединения, които естествено намаляват абсорбцията на холестерол в тънките черва, като по този начин понижават нивата на холестерола в кръвта.
- Ензими – вид протеини, които ускоряват метаболизма и стимулират правилното протичане на химичните реакции в тялото.
- Незаменими аминокиселини и полипептиди – вещества, които намаляват артериалното налягане и показват обещаващ потенциал в унищожаването на ракови клетки.
- Витамини В1, В2, В12, Е и К – важни елементи за клетъчното здраве, правилната мозъчна функция и доброто състояние на кожата.
- Минерали – калий, калций, магнезий, желязо, мед, манган и цинк, играещи различни роли за здравето на органите и системите в тялото.
- И други – белтъци, ергостерол, манитол, алкани, ненаситени мастни киселини, полиамини, триптофан, фибри и др.